Strony

piątek, 27 lipca 2018

Recenzja książki "Zarządzanie Kancelarią prawną - 100 najważniejszych pytań jak robić to skutecznie"

Nigdy chyba nie opowiadałem jak wygląda edukacja prawnika pod względem wiedzy ekonomicznej i wiedzy o zarządzaniu. A w każdym razie nie opowiadałem jak wyglądała moja edukacja.
Bodajże na pierwszym roku studiów miałem podstawy ekonomii dla prawników.
Na aplikacji parę wykładów z podstaw rachunkowości.
Gdyby nie to, że brałem udział w kursie dla kandydatów na członków Rad Nadzorczych Spółek Skarby Państwa, a potem byłem Przewodniczącym Rady Nadzorczej Spółki z o.o. i kierownikiem projektu Grupa Kapitałowa to po studiach prawniczych i aplikacji radcowskiej o zarządzaniu i ekonomii nie wiedziałbym praktycznie nic.
Książkę dostałem po zakończeniu aplikacji. Na początku przejrzałem i stwierdziłem, że znam te zagadnienia. Więc odłożyłem ją na półkę. Po paru latach jednak ją przeczytałem (warto odświeżać wiedzę), a dziś publikuję jej recenzję.

Książka została wydana w 2010 r. I z tego co wiem nie była aktualizowana. Na szczęście w dziewięćdziesięciu paru procentach jest aktualna. Może dodałbym tylko informacje o RODO (jak w końcu będzie wiadomo co i jak) i zaktualizował porady o internecie.

Książka składa się z ośmiu Działów:
1) Rynek
2) Zarządzanie Kancelarią - zagadnienia ogólne
3) Mechanizmy skutecznej polityki HR. Zarządzanie czasem
4) Customer service, marketing, media, pr
5) Produkt i sprzedaż
6) IT, Narzędzia, wiedza
7) Finanse i administracja
8) Rynek w okresie spowolnienia

Napisana prostym i zrozumiałym językiem. Czasami mocno teoretyczna. Ponieważ ma tylko 300 parę stron momentami często tylko zarysowuje problem. Ponieważ jest w formie 100 pytań, dobrze się czyta z doskoku po parę stron. Natomiast ciurkiem ciężka do czytania (skakanie z tematu na temat co parę stron mnie osobiście ciut męczyło po pewnym czasie).

Teraz składam wniosek: KAŻDY APLIKANT RADCOWSKI POWINIEN JĄ DOSTAĆ NA ROZPOCZĘCIE APLIKACJI A NIE NA ZAKOŃCZENIE.

Pozwoliłoby mu to uzyskać podstawową wiedzę o zarządzaniu i pokazało czego nie wie.
Książkę polecam więc aplikantom.
A czy polecam radcą prawnym/adwokatom?
Zdecydowanie tak. Wiedzy nigdy za dużo, a podbudowa teoretyczna lub inne spojrzenie bywa bezcenne.

A książce wystawiam mocne 4+.

Ps karteczkami zaznaczyłem sobie rzeczy, do których będę chciał lub potrzebował wrócić. Mazania po książkach (wyłączając kodeksy i podręczniki) uznaję bowiem za barbarzyństwo.

poniedziałek, 23 lipca 2018

Ciekawostki z prawa handlowego i nie tylko - odcinek nr 7

Kiedyś byłem 4,5 roku Przewodniczącym Rady Nadzorczej jednego z PKS`ów.
Pamiętam z jaką nadzieją patrzyliśmy w Spółce na ustawę o publicznym transporcie zbiorowym.
W końcu "dziki" rynek w Polsce miał zostać ucywilizowany. PKS miały dostać szansę by przetrwać i odbudować transport zbiorowy. Był 2009 r.
PKS były w trudnej sytuacji ale nadal funkcjonowały.
Niestety ustawa do dziś nie weszła w pełni w życie. Do dziś nie ma prawa wyłączności, pakietów linii itd.
Wiele PKS`ów upadło.
Ze smutkiem czytam, że kolejne regiony Polski są pozbawione publicznego transportu publicznego bo PKS upadł albo wycofuje się z przewozów. A brak transportu publicznego oznacza wykluczenie społeczne i cywilizacyjne.
Obecnie ważą się losy nowelizacji ww. ustawy. Oby wygrał interes pasażerów a nie tzw. busiarzy.

Nie wiem czy ktoś zauważył, że od tego roku obowiązuje ustawa o elektromobilności i paliwach alternatywnych. Zgodnie z tą ustawą od dnia 1 stycznia 2028 r. Organizatorzy, którzy są jednostkami samorządu terytorialnego, których liczba mieszkańców przekracza 50.000, muszą świadczyć usługę lub zlecać usługi komunikacji miejskiej podmiotowi, którego udział autobusów zeroemisyjnych we flocie użytkowanych pojazdów na terenie obszaru tej gminy/powiatu wynosi co najmniej 30%.
Czyli jak MPK ma 600 autobusów to od 2028 r., z tych 600 autobusów, co najmniej 200 sztuk musi być np. o napędzie elektrycznym.

Gminy i powiaty, które mają ponad 50.000 mieszkańców, muszą sporządzać co 36 miesięcy, analizę kosztów i korzyści związanych z wykorzystaniem, przy świadczeniu usług komunikacji miejskiej, autobusów zeroemisyjnych oraz innych środków transportu, w których do napędu wykorzystywane są wyłącznie silniki, których cykl pracy nie powoduje emisji gazów cieplarnianych lub innych substancji objętych systemem zarządzania emisjami gazów cieplarnianych.
Analiza musi obejmować w szczególności:
1) analizę finansowo-ekonomiczną;
2) oszacowanie efektów środowiskowych związanych z emisją szkodliwych substancji dla środowiska naturalnego i zdrowia ludzi;
3) analizę społeczno-ekonomiczną uwzględniającą wycenę kosztów związanych z emisją szkodliwych substancji.

Powyższą analizę gmina/powiat musi niezwłocznie po jej sporządzeniu, przekazać ministrowi właściwemu do spraw energii, ministrowi właściwemu do spraw gospodarki i ministrowi właściwemu do spraw środowiska.
Ponadto te gminy/powiaty, muszą co roku, do dnia 31 stycznia, przekazywać ministrowi właściwemu do spraw energii informację o liczbie i udziale procentowym pojazdów elektrycznych lub pojazdów napędzanych gazem ziemnym w użytkowanej flocie pojazdów, według stanu na dzień 31 grudnia roku poprzedzającego przekazanie tej informacji.

A bym zapomniał, gminy i powiaty muszą do dnia 22 lutego 2019 r. zaktualizować Plany zrównoważonego rozwoju publicznego transportu zbiorowego, z uwzględnieniem ww. analizy
kosztów i korzyści związanych z wykorzystaniem, przy świadczeniu usług komunikacji miejskiej, autobusów zeroemisyjnych.
 
Czasu na to wszystko nie zostało dużo.

No ale miały być ciekawostki z prawa handlowego. Trwają prace nad nowelizacją kodeksu handlowego (Link do projektu)
Ktoś wpadł na "genialny" pomysł by wpisać w kodeks "prostą spółkę akcyjną". Ilość uwag do projektu (znajdziecie też pod ww. linkiem) wcale mnie nie dziwi.
O nowelizacja KSH będę jeszcze pisał.

Na dziś starczy. 


 

wtorek, 17 lipca 2018

Projekt ustawy o zmianie ustawy o publicznym transporcie zbiorowym trafił do Stałego Komitetu Rady Ministrów

Projekt ustawy o zmianie ustawy o publicznym transporcie zbiorowym trafił do Stałego Komitetu Rady Ministrów.
TU masz link do projektu ustawy, uzasadnienia, oceny skutków itp.
TU masz link do raportu z konsultacji.

IGKM przygotował wyciąg do najważniejszych zmian. TU masz link.

Życzę miłej lektury.

wtorek, 10 lipca 2018

Trwają prace nad projektem ustawy o zmianie ustawy o publicznym transporcie zbiorowym

Jak pisałem wcześniej trwają prace nad projektem zmiany ustawy o publicznym transporcie zbiorowym.
Obecnie ciekawym polem bitwy jest spór o definicję "komunikacji miejskiej".
Walka toczy się o to czy w ramach komunikacji miejskiej przewozy pasażerskie będą mogły się odbywać tylko w granicach miast czy też poza nimi.
Oczywiście tzw. busiarze walczą o to by komunikacja miejska była tylko w miastach i straszą m.in. utratą ulg min. przez setki tysięcy uczniów. Co jest "ciekawe", bo w większości taryf miejskich (a na pewno we wszystkich dużych miastach) są ulgi dla uczniów.
Osobiście uważam, że w interesie ludzi jest by sieć komunikacji miejskiej objęła jak najwięcej gmin sąsiadujących z miastami.
Jestem ciekawy jakie są opinie moich czytelników.

Trzymam kciuki, by dobrze zafunkcjonowały pakiety linii. Może pozwoli to zlikwidować sytuację gdy w coraz większej ilości miejscowości w ogóle brak publicznego transportu zbiorowego.

 Na pewno będę uważnie śledził losy projektu i was informował